Ketodieta, někdy též nazývaná proteinová, bílkovinná, ketogenní nebo ketonová dieta.

Jde o metodu redukce hmotnosti, která v relativně krátkém čase několika týdnů přináší skvělé výsledky.

 

Zatímco při běžných dietách zpravidla hubneme z významné části nejen nechtěné tuky, ale i potřebnou svalovou hmotu, při ketodietě se díky stavu, kterému se říká ketóza, daří tělu efektivně spalovat tukové zásoby a svalová hmota přitom zůstává zachována. Tím, že při ketodietě neubývá svalová hmota, minimalizuje se i riziko jo-jo efektu po ukončení diety.

 

Ketóza je stav organismu, který vzniká v případě, že je omezen příjem sacharidů ze stravy  na minimum. Po dvou až třech dnech ketodiety se významně sníží zásoby svalového glykogenu a tělo začne jako palivo hojně používat své vlastní tuky. Přetváří je na ketony- odtud název diety. Aby současně nedocházelo k úbytku svalové hmoty, je při ketodietě důležitý zvýšený přísun bílkovin.

 

Na tomto vcelku jednoduchém principu jsou postaveny i všechny instantní přípravky pro ketodietu. Tzn., že obsahují vysoké množství bílkovin, minimum sacharidů, přiměřeně tuků a další látky a živiny, které jsou normálně obsaženy ve vyvážené stravě, tedy především vlákninu a vitamíny a minerály. 

 

Facebook